Jaseň

Jaseň je veľmi prispôsobivá drevina, ktorá dokáže rásť na najrozličnejších typoch miest a pôdy a tam dorásť do rovnakých výšok ako buky či jedle. Svojou podstatou je však skôr pionierskou drevinou, preto sa nedožíva takého vysokého veku ako oni, aj keď sa dajú nájsť aj jedince staršie ako 200 rokov.
Rastie v nížinách pri korytách riek v tzv. tvrdých lužných lesoch, ale aj na kamenistých podhorských úbočiach.

Podstatou charakteru jaseňa v lese je starať sa o rovnováhu a v prospech spoločného úžitku a pružne prepájať extrémne postoje. Môžeme ho nazvať facilitátorom alebo mediátorom. Ak predpokladáme, že je charakter dreviny nejakým spôsobom zhmotnený aj do vyžarovania z jeho dreva, tak je jaseňové drevo vhodné do rodinnej obývačky a kuchyne na kuchynskú linku či jedálenský stôl, kde sa stretáva rodina alebo v pracovnom prostredí tam, kde sa stretávajú ľudia, ktorí majú spolu dobre vychádzať a komunikovať napríklad za rokovacím stolom.

Drevo jaseňa je pevné a tvrdé (hustota je 680kg/m3). Patrí medzi najpružnejšie a najhúževnatejšie dreviny. Dobre sa opracováva aj povrchovo upravuje. Vďaka svojej pružnosti je jeho drevo vhodné na výrobu športových potrieb- gymnastického náradia, lyží či sánok.

Jeho drevo má ako kruhovito –pórovitá drevina krásnu výraznú kresbu – podobnú ako jeho príbuzní z tejto skupiny- dub, brest a agát, ale je svetlejšie a pôsobí ľahšie a veselšie. Má širšiu beľ a tá sa dosť výrazne odlišuje od jadra, čo robí jaseň esteticky zaujímavou drevinou.

Cenovo sa pohybuje v rovnakej kategórii ako dub, často býva o niečo lacnejší. Napriek tomu, že za posledných 15 rokov ho ubúda kvôli napadnutiu hubou Hymenoscyphus pseudoalbidus (anam. Chalara fraxinea), je to zatiaľ na Slovensku dobre dostupná drevina, stolári si ju vedia bežne zaobstarať u svojich dodávateľov reziva a vedia z nej vyrobiť masívne dielce, vrátane škárovky na stolové pláty, pracovné dosky, stupnice schodíšť či iné veľkoplošné prvky.
Dobre dostupná je aj latovka dyhovaná jaseňovou dyhou, čo je veľmi dobrý prírodný materiál na výrobu skrinkového nábytku. Takisto parkety sa dajú celkom dobre zaobstarať aj v jaseňovom prevedení.
Jaseň je drevina vhodná pre tých, ktorí majú radi peknú kresbu a chcú sa odlišovať od dubového mainstreamu.

Autor článku: kotradys
Dátum zverejnenia: 06. 12. 2020

Podobné články